Nórsky buhund
NÓRSKY BUHUND
Pôvod: Korene tohto prírodného špicovitého plemena siahajú hlboko do histórie. V juhozápadnom Nórsku sa podobné psy vyskytovali už v prvom tisícročí nášho letopočtu. Vždy to boli predovšetkým pomocníci bačov a dobrí strážcovia. Ich vzhľad sa v priebehu stáročí takmer nezmenil.
Popis: Špicovitý pes strednej veľkosti a ľahkej stavby tela. Hlava ľahká, uši vzpriamené a vysoko nasadené, oči tmavé s energickým výrazom. Nohy rovné, mocné, predné s priľahlými lakťami. Telo krátke, kompaktné, s hlbokým hrudníkom. Srsť krátka, iba na hrdle, na pleciach, na zadných stranách nôh a na hrudníku o niečo dlhšia. Farba najčastejšie krémová (pšeničná), ale aj čierna, červená alebo vlčia. Pripúšťajú sa drobné biele fraky na hrudi, na hlave, na hrdle a na nohách. Veľkosť: Ideálna výška v kohútiku sa pohybuje pri psoch okolo 45 cm, pri sukách okolo 42 cm, hmotnosť približne 25 kg.
Charakteristika: Veľmi vytrvalý, odolný a skromný pes. Je energický, aktívny a rovnako ako väčšina špicov aj dosť hlasný. Vyžaduje dôslednú výchovu a intenzívny kontakt s človekom, s ktorým vie komunikovať celou škálou rozmanitých zvukov a gest.
Zvláštne nároky: Potrebuje veľa pohybu a vhodné zamestnanie. Hodí sa skôr na vidiek. Využitie: Hoci vraj dodnes nestratil nič z praktických schopností ovčiarskeho psa, zväčša sa chová iba ako bezproblémový a aktívny spoločník. Stále zostáva dobrým a bystrým strážcom.
Výskyt: Okrem svojej domoviny je nórsky buhund veľmi vzácny. Častejšie ho chovajú azda iba v Anglicku a v Austrálii. K nám sa dosiaľ neimportoval.
Možná zámena: So vzácnym islandským psom, ktorý je však výrazne menší a býva dvojfarebný. Druhý vzácny nórsky losí pes (elkhund) je zasa väčší a alebo sivý, alebo čierny.