Karelský medvedí pes
KARELSKÝ MEDVEDÍ PES
Pôvod: Pochádza z Karélie, z hraničnej oblasti medzi Ruskom a Fínskom. Je veľmi blízky príbuzný s ruskými lajkami, s ktorými v minulosti prakticky splýval. Bol vyšľachtený predovšetkým na lov veľkých zvierat vrátane medveďov.
Popis: Kompaktný masívny pes vyššej strednej veľkosti. Pomerne veľká hlava má tvar tupého klina. Uši stredne dlhé, vztýčené. Oči malé, ohnivého výrazu. Kostra hrubá, ale nie ťažká. Telo kompaktné, výborne odvalené, hrudník siaha až po lakte. Chvost stredne dlhý, zakrútený do kruhu a nesený nad chrbtom. Srsť rovná, hustá a odstávajúca od tela. Farba: typická čiernobiela, žiaduci je hnedý odtieň v tmavej srsti. Veľkosť: Pes v kohútiku 54-60 cm, suka 49-55 cm, hmotnosť 20-24 kg.
Charakteristika: Plemeno vyniká nezvyčajne výbušnou silou, bojovnosťou a nesmiernou odvahou. Pes má veľmi vyvinutý poľovný pud a je veľmi samostatný.
Zvláštne nároky: Veľmi náročný na výchovu, výcvik a pohyb. Najvhodnejší pre aktívnych horárov.
Využitie: Dosiaľ sa využíval predovšetkým ako poľovný pes s univerzálnymi schopnosťami. Zároveň je aj vynikajúci a nekompromisný strážca. Neodporúča sa držať ho iba ako spoločníka.
Výskyt: Pravdepodobne vďaka atraktívnemu vzhľadu je z lajok najčastejšie chovaný aj mimo svojej domoviny. Dlhší čas sa toto plemeno - hoci sporadicky - nielen vyskytuje, ale aj rozmnožuje aj u nás.
Možná zámena: Plemeno je veľmi podobné ostatným lajkám. Typické je výhradne čiernobiele zafarbenie (pri lajkách je to iba jeden z viacerých variantov) a mohutnejšia stavba tela.