Francúzsky buldoček
FRANCÚZSKY BULDOČEK
Pôvod: Pokladá sa za francúzske plemeno, čiastočne je však potomkom starých anglických buldogov. Predkovia sa zúčastňovali psích zápasov, chytali potkany, boli spoločníkmi mäsiarov a drožkárov. Bol stabilizovaný v druhej polovici 19. storočia, v tých časoch bol populárny aj v najvyšších spoločenských vrstvách.
Popis: Malý, silný, svalnatý a kompaktný pes. Veľká široká hlava s veľmi krátkou ňucháčovou partiou. Koža na hlave vytvára takmer symetrické vrásky. Uši stredne veľké, vztýčené, vysoko nasadené, pri koreni široké, hore zaokrúhlené. Oči nízko položené, veľké, guľaté, mierne vystupujúce. Hrudník veľmi široký, valcovitý. Chrbát široký a svalnatý. Predné nohy rovné, krátke, svalnaté, zadné takisto svalnaté, ale o niečo dlhšie. Chvost krátky, nízko nasadený, pri koreni hrubý a zauzlený. Nesmie byt pod líniou chrbta. Srsť krátka, hustá a lesklá. Farba pruhovaná (zmes čiernych a hrdzavých chlpov), príp. s malými bielymi fľakmi na hrudi a na hlave, strakáč (biela s tmavými pruhovanými fľakmi), svetlohnedá (vzácne, iba prednedávnom uznané zafarbenie). Veľkosť: Hmotnosť 8-14 kg, výška psov 25-34 cm, suky o niečo nižšie.
Charakteristika: Milý, priateľský, má rád deti, ideálny spoločník vhodný aj do najmenších mestských bytov. Rozmermi malý pes svojou pokojnou, vyrovnanou povahou skôr pripomína veľkých psov.
Využitie: Dnes výlučne spoločenský pes, ktorý však vie byť aj dobrým strážcom a ktorého možno ľahko vycvičiť.
Zvláštne nároky: Vzhľadom na výrazne skrátenú ňucháčovú partiu ťažko znáša vyššie teploty, najmä pobyt v prehriatych, nevetraných priestoroch (autá). Pre veľkú hlavu bývajú časté komplikácie pri pôrode (cisársky rez).
Výskyt: U nás aj v celej Európe patrí medzi obľúbené spoločenské psy.